Leisė gyvena neįvardytos šalies priemiestyje. Kasdien ji geria kavą vietinėje kavinėje, pareigingai atlieka jogos pratimus, bėgioja ir visa tai viešina socialiniuose tinkluose. Na, ką jau, visi turbūt turime bent po kelis selfius savo feisbuko ar instagramo paskyroje, tiesa? Ir, be abejo, mums patinka patikti. Leisė surinkusi pakankamai aukštą asmens balą – 4,2 iš 5 (balais vertinami ir kiti priemiesčio gyventojai). Jei ji pasieks 4,5 – galės įsigyti norimą būstą pigiau…

Wait, what?

Čia dar ne viskas. Jei Leisės balas kris žemiau 2 – jos nebeįleis į darbą. Jei šis siužetas vis dar neatpažįstamas, jums turbūt kilo klausimas, kas skiria šiuos balus?

Patys žmonės. Ir Leisė, ir aplikui esantys vertina vienas kitą pagal realybėje ir socialiniuose tinkluose kuriamą įspūdį. Šiame pasaulyje ne tik pastarieji vaizduoja geriausią žmogaus versiją. Čia – svarbus kiekvienas žodis, ištartas netgi visai nepažįstamam asmeniui.

Kas žinote, tas žinote. O kas ne – nebekankinsiu. Kalbu apie 2011-aisiais debiutavusį britų mokslinės fantastikos serialą Juodasis veidrodis, geriau žinomą originaliu Black Mirror pavadinimu. Jis tyrinėja keistą, mums svetimą aukštųjų technologijų ir tamsiausių žmogaus instinktų persmelktą pasaulį. Jei norėtumėte pasižiūrėti aprašytą seriją, ji vadinasi Nosedive (serialas sudarytas iš tarpusavyje nesusijusių serijų).

Ar nešiurptelėjo oda? Ar nebuvo akimirkos, kai lengviau atsidusote pagalvoję: „Ačiū Dievui, realybėje to nėra.“ Na, teks nusivilti. Yra Kinija. Galima išgirsti nuomonių, kad viena sparčiausiai augančių pasaulio ekonomikų įvedė pirmąją pasaulyje skaitmeninę diktatūrą.

Nuo 1949-ųjų Kinijos Liaudies Respubliką valdo komunistų partija, nors šalyje oficialiai egzistuoja dar aštuonios. Generalinio sekretoriaus pareigas daugiau nei aštuonerius metus eina Xi Jinping.

Pirmoji pasaulyje skaitmeninė diktatūra

Xi Jinping, matyt, skaitė Orwell’ą ar Huxley’į, nes jo kuriama Kinija ima panašėti į vieną iš šių autorių distopijų. Socialinių taškų sistema buvo paskelbta 2014-aisiais. Visi esame susidūrę su tam tikru vertinimu – turbūt aiškiausias pavyzdys yra kredito istorija. Tavo patikimumą bandoma nustatyti ir tada, kai parduodi ką nors eBay – tuomet atsižvelgiama į prekės kokybę ir kaip greitai ji atsiunčiama. Netgi taksi pragramėlės leidžia tiek vairuotojams, tiek klientams vertinti vieniems kitus. Atrodo, Kinija ėmė ir sukūrė visuotinę žmonių elgesio vertinimo sistemą, išreiškiamą skaitiniais balais nuo 350 iki 950. Kaip tiksliai nustatomi žmonių socialiniai taškai, neatskleista, tačiau manoma, kad į algoritmą įtraukiami kone visi gyvenimo aspektai: kredito istorija, ekonominis pajėgumas, žmogaus charakteristika (išsilavinimas, darbovietė, gyvenamoji vieta ir t. t.), socialiniai ryšiai, pasirinkimai ir elgesys (kokiuose tinklapiuose žmogus lankosi, ką juose perka, kokius filmus žiūri). Tarkime, namie per garsiai groja muzika, pažeidi kelių eismo taisykles, perki daug kompiuterinių žaidimų – balas mažėja. Ir priešingai, turi vaikų, aukoji labdarai – balai didėja.

Kaip sistema sužino, kad tavo namuose muzika groja per garsiai? Sistema veikia keliais būdais.

Fiziškai. Valstybė samdo informacijos rinkėjus, šie rinkėjai turi stebėti tam tikrą žmonių skaičių ir vertinti jų elgesį. Pavyzdžiui, Zhi Ruo vertina savo kaimynus – ką jie perka, kaip leidžia laiką, kaip bendrauja su aplinkiniais. Visa tai ji užsirašo į žurnalą, kurį vėliau perduoda valdžios institucijoms. Valstybės darbuotojas pagal kiekvieną įrašą skiria taškų arba juos atima.

Skaitmeniškai. Privačios kompanijos perduoda informaciją Kinijos vyriausybei. Taip algoritmas gauna visą apie žmogų įmanomą informaciją. Tarkime, jei iš Alibaba nuolat užsakinėji sauskelnes, greičiausiai esi tėvas, todėl, turbūt, esi atsakingas, tad tavo socialiniai taškai didėja. Kinijoje sparčiai tobulėja veido  atpažinimo technologija (pasitelkdami šią technologiją, žmonės gali patekti į savo namus, ofisą ar net atsiimti pinigų iš bankomato). Perkant alkoholį fizinėje parduotuvėje ir tai užfiksavus kamerai, asmens socialiniai taškai mažėja.

Šiuo metu socialinių taškų sistema dar neprivaloma, bet planuojama, kad nuo 2020-ųjų sistema ims veikti visos šalies mastu. Ja turės naudotis daugiau nei 1,3 milijardo Kinijos populiacijos. Nors šiandien dalyvauti nebūtina, kinai yra spaudžiami įsitraukti, tad socialinių taškų sistema naudojasi milijonai Kinijos gyventojų.

Kas nutinka, jei surenki labai mažai taškų?

Daugiau nei du dešimtmečius Liu Hu rašo apie cenzūrą ir korupciją. Jo straipsniai ne vieną kartą padėjo išaiškinti su korupciją ar net žmogžudystėmis susijusius nusikaltinimus.
2013 m. pabaigoje jis buvo suimtas ir apkaltintas gandų kūrimu bei skleidimu. Jam teko sumokėti baudą ir viešai atsiprašyti, tačiau vyriausybei pareikalavus papildomo mokesčio Liu Hu mokėti atsisakė. 2017 m. be jokio įspėjimo jis pateko į juodąjį socialinio kredito sąrašą. Dabartinis jo statusas – nesąžiningas pilietis. Žurnalistas mano, kad į sąrašą pateko dėl politinių priežasčių, tad ištrūkti neturi galimybės. Liu Hu socialinis kreditas nukrito taip žemai, kad jis nebegali pirkti lėktuvo ar greitųjų traukinių bilietų, nebegali dirbti valstybinėse institucijose, jo socialinių tinklų paskyros taip pat uždarytos (prieš tai, kai Liu Hu buvo suimtas, jis turėjo kone 2 milijonus sekėjų).

Duodamas interviu journeyman.tv Liu Hu teigė:

„Didžioji dalis žiniasklaidos veikia kaip partijos propagandos mašina. Jos tikslas – indoktrinuoti žmones ir nuslėpti nuo jų faktus.“

Dabar apie 17 mln. žmonių nebegali laisvai keliauti, blokuojamas arba lėtinamas jų interneto ryšys, jiems užsiveria durys į gerai mokamus darbus, o jų vaikams – į geras rajono mokyklas.

Xi Jinping – Didysis Brolis?

Nors socialinio kredito sistemos idėja pristatyta dar 2007 m., ją įgyvendinti imta 2014 m., kai Kinijos generaliniu sekretoriumi tapo Xi Jinping. Šio vadovo darbą daug žmonių vertina teigiamai. Jo vykdomoje kovos su korupcija kampanijoje už kyšininkavimą buvo sudrausminti 400 000 įvairaus lygio valstybės pareigūnai. Daugelyje Kinijos miestų smarkiai pagerėjo oro kokybė, o 2017 m. Kinijos BVP išaugo 6.9  % –  šis skaičius augo pirmą kartą per septynerius metus. Toks BVP augimas per pastaruosius 30 metų leido iš skurdo išlipti 800 milijonų kinų.

Xi Jinping

Nuo Pekino didžiosios žmonių menės scenos Xi Jinping kalbėjo, kad Kinija juda teisinga kryptimi ir kad kitoms valstybėms reikėtų semtis iš Kinijos išminties. Tokia frazė iš lyderio lūpų nuskambėjo pirmą kartą per daugybę metų. Pavyzdžiui, Xi Jinping pirmtakas, generalinis sekretorius Deng Xiaoping mėgo sakyti: „Slėpkite savo stiprybę ir taupykite laiką.“ Tad Xi Jinping žodžiai rodo visai naują politinę kryptį: Kinija nori daryti pasauliui ne tik ekonominę, bet ir kultūrinę įtaką.

Xi Jinping neketina trauktis. Kinijos parlamente nubalsuota, kad Kinijos generalinio sekretoriaus pareigos neturės kadencijos pabaigos. Iš beveik 3000 balsavusių už pakeitimą tik 2 buvo prieš. Tai beprecedentis įvykis, leisiantis Xi Jinping, jei norės, iki mirties likti valdžioje. Panašu, taip ir bus. Toje pačioje antikorupcinėje kampanijoje, kurioje postus prarado ir teisinę atsakomybę užsitraukė netgi pačioje partijos viršuje esantys politikai, didelė dalis buvo Xi Jinping oponentai. Manoma, kad, siekiant išgauti prisipažinimus, jie buvo kankinami. Human Rights Watch 2018 m. paskelbė, kad Kinijos vykdomos represijos yra intensyviausios nuo Tiananmenio aikštės protesto laikų. Tam tikros religinės grupės taip pat patyrė represijų – katalikams reikėjo nukabinti Jėzaus paveikslus ir vietoje jo pakabinti Xi Jinping paveikslą. Kitiems pasisekė mažiau – maždaug apie 800 000 islamą išpažįstančių asmenų buvo išsiųsti į perauklėjimo stovyklas. Nieko neprimena?

Xi Jinping neriasi iš kailio, kurdamas asmenybės kultą. Kurį laiką Kinijos žiniasklaidą naująjį imperatorių vadino Xi Dada ir Big Uncle Xi. Mao kultūrinės revoliucijos metu Xi, kaip ir daugelis, buvo išsiųstas dirbti į atokų kaimą – dabar ten įrengtas muziejus. Rodoma, kur jis miegojo, kokius darbus dirbo.

Pabaigai…

Yra dar daug Kinijoje vykstančių dalykų, kurie mums atrodo protu nesuvokiami. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad Kinijoje uždraustas Mikės Pūkuotuko atvaizdas, nes iš Xi Jinping buvo daug juokiamasi. Surask 10 skirtumų.

Juokas juokais, tačiau protu nesuvokiama minėjau specialiai. Ar tikrai taip jau protu nesuvokiama, jei Jungtinėje Karalystėje finansų specialistai ABC Finance Ltd atliko tyrimą, kurio metu apklausti tūkstančiai respondentų. Apklausos tikslas buvo sužinoti, kaip jie jaustųsi, jei būtų įdiegta socialinio elgesio vertinimo sistema.

Baisu?

Gerai. Nes turėtų būti.

P.S. Ar išgyventum orveliškame pasaulyje? Pasitikrink!