Auksas yra vienas seniausių žinomų metalų, todėl jis papuošalų gamyboje naudojamas jau tūkstančius metų. Žmonės pradėjo naudoti auksą ne tik kaip papuošalą, bet ir kaip valiutą. Pirmieji žinomi auksiniai papuošalai buvo sukurti senovės Egipte apie 3000 m. pr. Kr. Egiptiečiai mokėjo naudoti auksą kasyboje bei apdirbime, o tai padėjo jiems sukurti išskirtinai elegantiškus ir įspūdingus papuošalus. Būtent nuo tada ir imta šį metalą naudoti juvelyrikoje. Šiuolaikinėje visuomenėje bene populiariausias papuošalas – auksiniai vestuviniai žiedai.
Auksas istoriniais laikais
Maždaug panašiu metu auksas buvo naudojamas papuošalams gaminti Mesopotamijoje, senovės Indijoje, Graikijoje, Romoje ir kituose senovės kultūrų regionuose. Skirtingos kultūros ir civilizacijos gamino skirtingus papuošalus: auksines juosteles, monetas, žiedus, karolius ir kt.
Istorijoje auksas dažnai buvo siejamas su valdžia, turtu. Tai lėmė ne tik jo retumas ir grožis, bet ir faktas, jog ilgą laiką šis metalas buvo naudojamas kaip pinigų vienetas prekyboje. Visa tai rodo, kad auksas papuošalų gamyboje yra labai sena praktika, todėl vertė išlieka iki šiol.
Aukso apdirbimo galimybės
Tam, kad iš aukso būtų galima padaryti kokį dirbinį, būtina jį apdirbti. Na, o kokios yra to galimybės?
- Lydymas. Šis metodas dažnai naudojamas, kad iš jūsų aukso likučių būtų pagamintas naujas gaminys. Pavyzdžiui, iš jūsų atneštų auksiniu auskarų būtų galima pagaminti vestuvinius žiedus. Auksas įkaitinamas iki tam tikros temperatūros ir pilamas į formą, kad gautų reikiamą dizainą.
- Kalimas. Šis metodas apima aukso gabalo mušimą tam, jog jis gautų norimą formą arba padarytų jį plonesnį. Tai gali būti atliekama rankiniu būdu arba su specialiais įrankiais.
- Gijų traukimas. Šis procesas leidžia gauti plonus aukso siūlus, kurie pigiai tinka plonoms apyrankėms, grandinėlėms.
- Graviūra. Auksas taip pat gali būti dekoruojamas graviruojant ar įspaudžiant skirtingus ornamentus. Tokiu būdu gaminiai tampa estetiškai patrauklesni, vienetiniai.