Privataus namo projektavimas yra visapusiškos kompozicijos kūrimo procesas. Ši veikla apima tiek vidaus patalpų išdėstymą, tiek pastato išorinio korpuso eksterjero kūrimą. Jo dizainas – tai dar ne viskas. Reikia, kad pasirinktos medžiagos ne tik gražiai atrodytų, bet ir būtų patvarios bei ilgaamžės. O kaip suderinti viską tarpusavyje? Juk pastatas nėra tik jo fasadas. Tai ir lietaus nutekėjimo sistema, ir stogo danga. Pastaroji taip pat yra labai įvairi: nuo klasikinių stogo skardų iki tradicinių (apie stogo skardas daugiau pasidomėti galite čia: https://www.borga.lt/statybiniai-komponentai/stogo-skarda/). 

Fasadas – pagrindinis pastato veidas

Fasadas yra pirmasis objektas, patraukiantis dėmesį pastate, pro kurį praeiname. Prieš įeidami į vidų mes pirmiausia įvertiname namo išorinę išvaizdą. Išmintis byloja, kad pirmasis įspūdis yra bene pats svarbiausias. Tai kone akimirksniu sudaro nuomonėje apie savininkų skonį. Tad jį kuriant, nepamirškite to.

Dažnai eidami gatvėmis žavimės namais, kurių išorinės sienos yra estetiškai išbaigtos – atnaujintos ir nudažytos, išklotos įdomiomis medžiagomis ar dekoruotos tinku. Norisi įeiti į tokius namus ir pamatyti, kaip atrodo namo vidus. Taigi, jūsų užduotis sukurti unikalų, estetišką ir akį traukiantį namo fasado dizainą.

Fasado dizainas ir stilius

Išorinis pastato fasadas yra jo vitrina, bet taip pat atspindi jo gyventojų skonį, pageidavimus ir charakterius. Todėl neužtenka pasirinkti tik įdomios medžiagos ir sukurti neįprastą kompoziciją. Būtina apgalvoti pastato stilių ir kaip tai sąveikaus su jo interjeru viduje – tai bus modernus, retro, kaimiškas ar kitoks stilius? Šiandien matomiems naujos statybos namams miestuose nebūtinai būdingas šaltas minimalizmas, kurio dizainas daugiausia sudarytas iš stiklo, akmens ir metalo. Kita vertus, nuo didmiesčio šurmulio į savo užmiesčio namus pabėgusi šeima gali stengtis susikurti jaukią ir šiltą vietą – rinktis klasikinį tradicinį pastato stilių. Todėl projektuojant namą verta atsižvelgti į savininkų pageidavimus ir aplinką, kurioje šis namas yra.

Šiandien galimybės kurti unikalius ir patrauklius namo eksterjerus praktiškai neturi ribų. Šias galimybes iš esmės suteikia platus skirtingų medžiagų pasirinkimas ir lengvas prieinamumas. Fasadas gali būti gaminamas tiek iš vienodų medžiagų, tiek iš skoningai suderintų kelių skirtingų medžiagų tarpusavyje. Pavyzdžiui, plytos gali būti derinamos su tinku, akmens masė – su plytomis, o natūrali mediena – su akmens mase ir dažytais elementais. Kiekviena iš šių medžiagų gali atrodyti itin skirtingai, tad skirtingų variacijų galite sukurti šimus, jei ne tūkstančius.

Namo eksterjero visumą

Tikrai didelė žmonių dalis galvoja, kad namo eksterjeras yra tolygus namo fasadui – daugelis tarp šių žodžių deda lygybės ženklą, bet toks mąstymas yra klaidinantis. Būtent todėl žmonės dažnai itin kruopščiai besistengdami sukurti išskirtinį namo fasadą pamiršta kitus svarbius objektus – langus, duris, stogą ir kt. Tuomet galutinis vaizdas neatrodo suderintas ir išdirbtas iki galo. Kad to išvengtumėte, atidžiai rinkitės jau minėtus namo objektus. Ypatingą dėmesį skirkite namo ir stogo išvaizdos suderinamumui. 

Jei atsitiko taip, kad visą dėmesį sutelkėte į namo fasadą, stogo skardą rinkitės kuo universalesnę, t. y., lengviau pritaikomą daugelyje eksterjerų. Plieninė stogo danga bus ir praktiškas, ir estetiškas sprendimas. Apie tai sužinokite daugiau plieninių stogo dangų ir komponentų parduotuvėje.