Nuotekų valymo procese pirminis valymas yra pirmasis žingsnis, kurio metu iš nuotekų pašalinamos kietosios medžiagos ir šiukšlės prieš tolesnį jų valymą. Jis atlieka labai svarbų vaidmenį užtikrinant sklandų ir veiksmingą nuotekų valymo įrenginių veikimą.

Pirminio valymo metu iš nuotekų pašalinami dideli objektai, tokie kaip lazdos, akmenys ir šiukšlės. Šie objektai gali sugadinti įrangą ir užkimšti valymo procesą, todėl juos būtina pašalinti, kad būtų išlaikytas valymo įrenginių efektyvumas.

Dažniausiai taikomas pirminio valymo metodas yra atsijojimas. Nuotekų sraute įrengiami keli sietai arba grotelės, pro kurias vanduo praleidžiamas, o didesnės kietosios medžiagos sulaikomos. Surinktos kietosios medžiagos paprastai plaunamos ir sutankinamos, kad būtų tinkamai pašalintos.

Be sijojimo, kitas svarbus pirminio apdorojimo aspektas yra grūdų pašalinimas. Smėlį sudaro smulkios dalelės, pavyzdžiui, smėlis, žvyras ir kavos tirščiai, kurie gali nusėsti ir kauptis nuotekose. Nepašalintas smėlis gali sukelti dilimą ir sugadinti toliau esančią įrangą. Smėliui pašalinti naudojamos smėlio kameros, kuriose nuotekų srautas sulėtinamas, todėl sunkesnės dalelės nusėda ant dugno ir pašalinamos.

Kiti pirminio valymo būdai: srauto išlyginimas, kuris padeda reguliuoti į valymo įrenginius patenkančių nuotekų srautą ir tūrį, ir prevencinis aeracija, kai į nuotekas įleidžiamas oras, siekiant sumažinti nemalonius kvapus.

Veiksmingai pašalinant iš nuotekų didelius daiktus, kietąsias medžiagas ir smėlį, pirminis valymas atlieka svarbų vaidmenį apsaugant valymo įrenginių įrangą ir užtikrinant sklandų tolesnių valymo procesų veikimą. Šis etapas paruošia dirvą pagrindinio valymo etapui, kuriame vyksta tolesnis teršalų ir teršalų šalinimas.

Atminkite, kad tinkamas pirminis valymas yra labai svarbus bendram nuotekų valymo įrenginių veiksmingumui ir efektyvumui. Jis padeda palaikyti švaresnę ir sveikesnę aplinką, užtikrindamas, kad vėlesni valymo procesai galėtų veiksmingai pašalinti teršalus ir teršalus iš nuotekų.

Pirminis valymas

Nuotekų valymo proceso metu pirminio valymo etapas yra labai svarbus šalinant didesnes kietąsias daleles ir mažinant bendrą nuotekų organinę apkrovą. Šis etapas vyksta po pirminio valymo ir yra labai svarbus antrinio valymo etapas.

Pirminis valymas apima fizinius procesus, kurių metu iš nuotekų atskiriamos kietosios dalelės ir suspenduotos medžiagos. Pirminio valymo procesą paprastai sudaro šie etapai:

  1. Nuotekos praeina pro stambųjį sietą arba strypinį sietą, kad būtų pašalinti stambūs daiktai, pvz., akmenys, plastmasė ir šakos. Taip apsaugoma valymo įrenginių įranga nuo pažeidimų ir užtikrinamas sklandus tolesnių valymo procesų veikimas.
  2. Nusodinimas: Atrinktos nuotekos patenka į nusodintuvą, kurio dugne nusėda kietosios dalelės ir suspenduotos medžiagos. Šis procesas vadinamas nusodinimu arba skaidrinimu.
  3. Dumblo šalinimas: nusėdusios kietosios dalelės, dar vadinamos pirminiu dumblu, surenkamos ir pašalinamos iš nusodintuvo dugno. Šiame dumble yra nemažai organinių medžiagų, todėl jį reikia toliau atskirai apdoroti, kad būtų galima išgauti naudingus šalutinius produktus arba saugiai pašalinti.

Pirminio valymo etapo pabaigoje iš nuotekų pašalinama daug suspenduotų kietųjų dalelių ir organinių medžiagų. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad vien pirminio valymo nepakanka, kad nuotekos būtų visiškai išvalytos. Būtent čia įsijungia antrinis valymas.

Pirminis valymas paruošia dirvą tolesniam valymo procesui, sumažindamas teršalų kiekį ir užtikrindamas veiksmingesnį ir efektyvesnį antrinį valymą. Jis padeda apsaugoti įrangą ir išvengti užsikimšimo vėlesniuose valymo etapuose.

Atminkite, kad pirminis valymas yra tik vienas iš daugelio procesų etapų, kuriais kartu valomos nuotekos ir pašalinami kenksmingi teršalai. Ateinančiame skyriuje bus gilinamasi į antrinio valymo etapą, kuriame vyksta tolesnis nuotekų valymas.

Antrinis apdorojimas

Po pirminio valymo etapo nuotekas galima apdoroti antriniu būdu. Šiame etape daugiausia dėmesio skiriama organinėms medžiagoms ir suspenduotoms kietosioms medžiagoms, kurių vis dar yra nuotekose, pašalinti. Tikslas – dar labiau sumažinti teršalų kiekį ir užtikrinti, kad išvalytas vanduo atitiktų reikalaujamus kokybės standartus prieš išleidžiant jį atgal į aplinką.

Atliekant antrinį nuotekų valymą atliekami keli procesai, ir kiekvienas iš jų atlieka svarbų vaidmenį bendrame valymo procese.

Biologinis valymas

Vienas iš pagrindinių antrinio valymo metodų yra biologinis valymas. Šiame procese naudojami mikroorganizmai, kurie suskaido ir sunaudoja nuotekose esančias organines medžiagas. Naudojamos aeracinės talpyklos, kuriose nuotekos sumaišomos su deguonimi ir pasėjamos bakterijos ar kiti mikroorganizmai. Šie mikroorganizmai maitinasi organinėmis medžiagomis ir paverčia jas anglies dioksidu, vandeniu ir papildoma biomase.

Dažniausiai naudojami biologinio valymo metodai yra aktyviojo dumblo procesas ir tricklingo filtrai.

  • Aktyviojo dumblo procese naudojami aeraciniai rezervuarai, kuriuose nuotekos ir mikroorganizmų mišinys cirkuliuoja ir yra maišomi. Aeracija suteikia mikroorganizmams deguonies, todėl jie gali klestėti ir skaidyti organines medžiagas. Po valymo aktyvusis dumblas, kuris yra mikroorganizmų ir nuotekų mišinys, nusėda skaidrintuve, o nuskaidrintas vanduo išleidžiamas arba toliau valomas.
  • Kita vertus, trikampiuose filtruose mikroorganizmų augimui palaikyti naudojamas akmenų, žvyro ar specialiai sukurtos terpės sluoksnis. Kai nuotekos sunkiasi žemyn per sluoksnį, prie terpės prisitvirtinę mikroorganizmai sunaudoja organines medžiagas. Išvalytas vanduo, prieš išleidžiant į vandenį, praeina pro skaidrintuvą, kuriame pašalinamos visos likusios kietosios medžiagos.

Filtravimas

Be biologinio valymo, filtravimas yra dar vienas svarbus antrinio nuotekų valymo etapas. Šis procesas padeda iš valomo vandens pašalinti visas likusias suspenduotas kietąsias medžiagas, smulkias daleles ir mikroorganizmus.

  • Smėlio filtrai paprastai naudojami nuotekų valymo įrenginiuose filtravimui. Juos sudaro smėlio arba antracito sluoksnis, kuris veikia kaip fizinis barjeras, sulaikantis suspenduotas kietąsias daleles, kai pro jį praeina vanduo. Filtruotas vanduo surenkamas ir paruošiamas tolesniam valymui arba išleidimui.

Dezinfekcija

Po biologinio valymo ir filtravimo apdorotas vanduo yra beveik paruoštas išleidimui. Tačiau prieš saugiai išleidžiant vandenį į aplinką, jis turi būti dezinfekuojamas.

Plačiau skaitykite portale https://www.manokrastas.lt/